9 Haziran 2012 Cumartesi

Selencim, senin için :)

ordaaa bir blog alemi var uzakta
yazmasam daaa okumasam daaa
aklım hep oradaaa... :)

İşte böyle...Anladınız siz onu. Döneyim diyorum dönemiyorum, yazayım diyorum yazamıyorum, hatta okuyamıyorum bile. Sebep o, şu, bu. Amma velakin vaz da geçemiyorum. ("Vaz da geçemiyorum" diye bir şey olur mu ya,doğru yazmış mıyım Sezeeen?) Nihayet bugün evdekileri bir yerlere postalayıp, yapılacak bir sürü işi de görmezden gelmeye karar verince bilgisayar başına oturabildim. Aslında yine bir şey yazma niyetinde değildim, sadece ne zamandır uğramadığım bloglara bir göz atayım, kimler neler yapıyormuş bakayım diyordum. Bir baktım ki sevgili Selen beni ta ne zaman mimlemiş. Üstelik beni merak ettiğini de söylemiş. İşte bu, dedim kendime, şimdi yazmayacaksın da ne zaman yazacaksın. Belki bu sefer kesin dönüş için de bir başlangıç olur. Selencim, mim epey uzun. O yüzden hepsini cevaplamayayım da sadece son söylediğine, "en son neler okumuş"a bir yanıt olsun benimki, olur mu :)

Bu sefer aradan geçen çok uzun zamanla doğru orantılı olarak çok da fazla kitap biriktiğinden yazar fotoğrafına, uzun yorumlara falan girmeyeyim diyorum. Ama hazır dünden karne vermeye alışmışken kitapların notlarını da affetmemeli :)

 • Rüzgarın Adı, Bilge Adamın Korkusu - Patrick Rothfuss - İkisi de 5 üzerinden 5 (Ah Selen sen yok musun,beni Kvothe müptelası ettin :)
 • Semerkant, Doğunun Limanları - Amin Maalouf - İkisi de 5 üzerinden 5 (Yazar Maalouf olunca başka türlü olmuyor zaten. )
 • Aklından Bir Sayı Tut, Gözlerini Sımsıkı Kapat - John Verdon - İkisi de 5 üzerinden 5 (Her çoksatan iyi değildir,hatta çoğu çoksatan iyi değildir ama bunlar istisna.)
 • Od - İskender Pala - 5 üzerinden 3 (Severdim seni İskender Pala, bu sefer niye böyle oldu ki?)
 • Küçük Mucizeler Dükkanı - Debbie Macomber - 5 üzerinden 1 (Çok fenaydı çok, hatta o kadar sevmedim ki tuttum okulun kütüphanesine verdim kitabı, ki ben kitaplarına tutkuyla bağlı biriyimdir. Anlayın artık.)
 • Leyla - Alexandra Cavelius - 5 üzerinden 3 
 • Gece Güzelliği - Onur Caymaz - 5 üzerinden 3
 • Uyku İmparatorluğu - Henri Frederic Blanc - 5 üzerinden 2
 • İskender - Elif Şafak - 5 üzerinden 3 (Sırf kitap kapağındaki fotoğraftan huylandığım için aylarca okumadım kitabı, bu nasıl iticiliktir Yarabbim!)
 • Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi - Cemal Süreya - 5 üzerinden 2
 • Acımak - Stefan Zweig - 5 üzerinden 4
 • Büyük Umutlar - Charles Dickens - 5 üzerinden 5 (Nasıl olmuş da daha önce Dickens okumamışım.Cık cık, çok ayıpladım kendimi. Çok çok güzeldi Büyük Umutlar. Gerçi kitabın güzelliğinde çevirmenin payı büyük gibi geliyor bana. Benim okuduğum Nihal Yeğinobalı çevirisiydi.Çok akıcı,kıvrak bir dil.)
Devamı gelir ümidiyle...

2 yorum:

 1. Ay çok sevindim mimi yanıtlamana.. :D Zaten en son okudukların kısmı en önemlisiydi benim açımdan. Çok bilgilendirici oldu bu not karnesi. Kvothe'nin yeni maceraları çıksa da okusak... Muhteşemdi gerçekten. Küçük Mucizeler Dükkanı'nı almaya elim gitmemişti, nitekim doğru karar vermişim anlaşılan. Leyla'yı merak ediyordum, 3 vermişsin hala merak ediyorum, İskender konusunda aynı şeyleri hissediyorum, kapak öyle itici ki insanın alıp okuyası gelmiyor. Oysa severim Elif Şafak'ı. İskender Pala'nın tarzına daha alışamadım. Ama azimliyim, boş bir zamanımda okuyacağım Katre-i Matem'ini. Büyük Umutlar'a 5 vermişsin büyük şok oldu benim için. Benim için "Büyük Umutlar" = "Büyük Hayal Kırıklığı" olmuştu. Sadece çevirmen faktörü mü yani bu kadar kötü kılan kitabı? Nihal Yeğinobalı çevirisini alıp yeniden bir okuyayım bakalım neden hiç sevememişim ben anlayalım hele. Sevgiler ve teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. Selencim senin vesilenle yazmaya başladım,onun için ben de sana teşekkür ederim :)
  Kvothe'yi hasretle bekliyorum ben de,inşallah çok bekletmezler bizi :)
  Leyla,kesinlikle kötü değil,tabii orada bahsedilenler gerçek bir trajedi,eminim kitapta yazanlardan çok daha kötüdür savaş ama okuduğum zamanki ruh halimle de alakalı belki,fazla acıklı hale getirilmeye çalışılmış gibi geldi bana.Tabii oku sen yine,o zaman öyle gelmişti,şimdi olsa farklı düşünürüm belki.
  İskender Pala'ya başlayacaksan Katre-i Matem'den veya Şah ve Sultan'dan başla,kesinlikle Od'dan değil,ilk ve son olabilir o zaman Pala senin için :)
  Büyük Umutlar'ı herkes benim kadar beğenmeyebilir tabii ama "büyük hayal kırıklığı" diyecek kadarını beklemezdim.Haklısın belki de çevirmenle,yayıneviyle alakalı bir durumdur.
  Sana da çok çok sevgiler canım :)

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails