16 Nisan 2011 Cumartesi

Dağıttın beni be çocuk !


Canım bebeğim,geçenlerde biraz mağaza dolaşarak biraz senin gönlünü eyleyerek geçirdiğimiz bir kaç saatten sonra en nazik,en hassas sesinle sordun bana :

- Anne,yoruldun mu?
- Daha yorulmadım bir tanem.
- Peki,mutlu musun?
- Evet,niye mutlu olmayayım ki canım benim?
- Paran bitti mi?
- Hayır annecim,param da var.Sen niye böyle şeyler soruyorsun ki şimdi?
- Çünkü ailemde her şey iyi olsun istiyorum.Bir şey eksik olacak diye çok korkuyorum.Onun için soruyorum.
- Ah bebeğim,sen böyle şeylere niye kafanı yoruyorsun ki?Merak etme sen,her şey yolunda.Bir sorun olursa da annen baban halleder.Kaygılanacak bir şey yok yani,rahat ol,tamam mı?

diye cevap verdim sana.Belki pek çaktırmadım ama dumura uğradım.O nasıl bir soruydu,o minik kafanın içinden neler geçiyordu senin?Başka tanımlayacak ifade bulamıyorum o andaki duygularımı.Offf off,resmen içimi erittin be oğlum.


33 yorum:

 1. Farkında olan bir çocuk yetiştirmişsin ne mutlu sana. Erken büyüyorlar sorguluyorlar. Keşke düşünmeseler demeyeceğim böyle şeyleri farkında olan çocukları çok daha fazla seviyorum.

  YanıtlaSil
 2. maşallah diyeyim ne kadar olgun konuşmuş.MAŞALLAH TEKRARDAN:)

  YanıtlaSil
 3. 41 kere maşallah Özlemcim seni de tebrik ederim böylesine farkında ve duygusal bir çocuk yetiştirdiğin için.Son sözleri okuduğumda içim eridi resmen kıyamam ben ona..

  YanıtlaSil
 4. ne kadar aklı başında bir çocuk gerçekten çok güzel böyle düşünceli ailesine bağlı çok hoşuma gitti özlemcim.sorumluluklarının bilincinde güzel bir evlat olacak büyüyünce ne mutlu sana..

  YanıtlaSil
 5. Çok şeker ya , alıştıra alıştıra sormuş birde...Küçücük dünyasında neler de düşünmüş ...Çok içim acıdı , o minicik kalbinin düşündüğü şeye...Çok hassas bir çocuk olacak galiba.hassas ve içli...maşallahhh.hep mutlu olur inşallah

  YanıtlaSil
 6. Bu arada keyifli bir MİM buldum , senide MİM ledim , inşallah konusunu beğenirsin...

  YanıtlaSil
 7. Ebrucum,bilmiyorum ki bu kadar hassas olması iyi mi kötü mü?Ben mi sebep oldum yoksa zaman zaman farkında olmadan yanında yorgunum,şöyleyim,böyleyim diye şikayetlenip durarak.Suçlu hissetmedim kendimi desem yalan olur.

  YanıtlaSil
 8. Sezobigo,her zaman böyle değil ama arada boyundan büyük düşüncelere dalıyor işte :)

  YanıtlaSil
 9. İkiz annesi,umarım bu hassaslık ilerde kendini üzmez.Aslında güzel bir şey tabii ama anne olunca neye evhamlansam diye şaşırıyor insan sanki.

  YanıtlaSil
 10. Çocukça yaşamak,inşallah canım inşallah :)

  YanıtlaSil
 11. İlknur,umarım o hassaslığın sınırlarını çizebilir büyüyünce.Yoksa bu zor dünyada çok mutlu olmazmış gibi geliyor bana.Neyse,mime hemen koşup baktım canım,teşekkürler.Şimdi düşünüp duruyorum,acaba ben hangi ruh halindeyim diye.Bulur bulmaz yazacağım :)

  YanıtlaSil
 12. Tatlım mimin var müsait zamanında beklerim:)

  YanıtlaSil
 13. Bir hikaye okumuştum ona elden ele gezen para ile ilgili ve sormuştum ne hissettin para olduğunu düşün elden ele gezerken neler hissettin dedim 'kirlendiğimi hissettim' dedi. Tam da söylediğin gibi oldum o an Özlemciğim. Bir yanıyla üzülüyor insan ama diğer yandan onun bu yaşta neler gördüğünü ve düşündüğünü bilmek sevindiriyor. Kesin olan şu hayat böyle olanları daha fazla yoruyor.Öpüyorum Deniz'i.

  YanıtlaSil
 14. maşallah nasıl güzel cümleler,ciddi bir farkındalık...İyi yetişmiş belli ...

  YanıtlaSil
 15. sanırım çocukluk eskidendi. şimdikiler çocuk olmadan büyüyorlar.

  çok hassas, çok düşünceli bir kuzunuz var maşallah

  YanıtlaSil
 16. Çok düşünceli ve hassas bir çocuk Deniz.Balık burcuydu değil mi?Belli..

  YanıtlaSil
 17. benden söylemesi.ufaklık senin duygusal kopyan.çok hassas kırılgan.tikkat tikkat:)
  bu arada yüzü nasıl sevimli.bunun bi de kız hali olsa ne hoş olurdu dedim içimden.yanlış anlama yani içimden dedim sadece:)

  YanıtlaSil
 18. İkiz annesi,teşekkürler canım.Ben de o müsait zamanı dört gözle bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 19. Ebru,ben de İda'nın yorumlarının hayranıyım.Bu yaşta bu derin düşüncelerle ne olacak bizimkilerin hali.Onlara bu kadar çok okumamalı mıydık yoksa,ne dersin?

  YanıtlaSil
 20. Küçük Mucizem,ne kadar haklısın,bu yaşta benim aklımda oyundan başka şey olmazdı.Gerçi bizimki için de oyun deyince akan sular durur.

  YanıtlaSil
 21. Sihirli Günce,evet evet,sorma tam bir Balık kendisi :)

  YanıtlaSil
 22. Sitare,korkmadan söyleyebilirsin şekerim,bunu daha önce o kadar çok duydum ki.Ben de çok severim kız çocuklarını,ikincinin kız olacağından emin olsam koca moca dinlemeyeceğim,o derece yani :)

  YanıtlaSil
 23. Oyyy şu yakışıklı paşaya da bakın hele tam yemelik :) Ne de duygusalmış yavrum benim kıyamam ben sana hiç, çocukların bu engin dünyasına bayılıyorum!
  Özlemcim bana email adresini verebilir misin canım sana şimdi mail atıcaktım fotolarla ilgili...

  YanıtlaSil
 24. Sevgili Resimli Günlük; geçen haftaki yarışma sürecimde bloguma gelerek bana verdiğin moral ve destek için çok teşekkür ederim, sağol canım..

  YanıtlaSil
 25. Ağlayasım geldi be Özlemim... Ne derin çocuklarımız var maşallah, farkındalıkları yüksek.. Allah bu güzel ve engin yapılarına uygun hayatlar vesin hepsine inşaallah..

  YanıtlaSil
 26. Canım ya ne güzel konuşmuş annesi bravo,o da çok şanslı sen de;)
  Hayatın farkında olması bu zamanda 41 kere maşallah..

  YanıtlaSil
 27. Lezzetli Somunlar,teşekküre ne gerek var.Zaten sevdiğim bir programdı,siz yarışınca sanki bir arkadaşım,bir akrabam yarışıyor gibi daha zevkli oldu.

  YanıtlaSil
 28. Yıldız,belki de 6 yaş bu farkındalık için çok küçüktür.Ne bileyim,bazen öyle geliyor işte :)

  YanıtlaSil
 29. Ne kadar duyarlı bir çocuk,kendinizle gurur duymalısınız..

  YanıtlaSil
 30. Üfürükten Prenses,hoş geldin :))
  Duyarlıdır,hassastır gerçekten.Seviyoruz kendisini :)

  YanıtlaSil
 31. Özlemcim,
  Nehir İda'cım,
  Küçük Mucizeler,
  Biliyor musunuz bu model kuzucuklara "Kristal Çocuklar" deniliyor.Bir öncekiler de "İndigolar" dı.
  Dünyayı değiştirmeye gelmişler, bir o kadar da hassaslar ve farkındalıkları çok yüksek ben onların rehberlerimiz olduklarına yürekten inanıyorum.
  Nasıl mesajlar aldı kim bilir o günki eylemlerden Deniz'cik.
  "Paran bitmedi mi?" derken;
  acaba bir kaç mağaza gezeriz ya biz tüm alternatifleri görmek için.Belki bu ince eleyip sık dokumayı paranın bitmiş olmasından kaynaklı en uygununu bulma çabası olarak yorumlamış olabilir mi diye düşündüm.Bu durumda anneciği mutsuz olmuş mudur diye de sorgulamış.İyi ki varlar.
  Bu arada eşim oğlumuz henüz doğduğunda bir kitap almıştı paylaşmak isterim;
  "Çocuklarımıza Verdiğimiz Gizli Mesajlar-Elizabeth Pantley-hyb yayıncılık)
  Sevgiyle...
  Nilay

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails